Zone Festivals 2016

Annual Regional Theatre Festivals

Theatre BC is divided into 10 Regional Zones that encompass the province. Each year these regional zones hold festivals in order to determine a ‘best of the best’ performance. The winners of these Zone Festivals then proceed onto the Annual Provincial Theatre Festival—“DESTINATION MAINSTAGE!” held in July. In all some 50 productions from across the province will be vying for 1 of 10 spots available at Destination Mainstage.


Central Interior Zone (CIZ)

Date: May 18 – 22, 2016
Festival Poster:
Host Club: Williams Lake Studio Theatre
Adjudicator: Sarah Rodgers
Featured Plays:
Wednesday, May 18th
8:00 pm – “Snake in the Grass” by The Maranatha Players

Thursday, May 19th
10:00am – 12:00pm – Coffee Critique for “Snake in the Grass” at the Cariboo Arts Centre.
8:00pm – “Death Defying Acts” by The Williams Lake Studio Theatre

Friday, May 20th
10:00am – 12:00pm – Coffee Critique for “Death Defying Acts” at the Cariboo Arts Centre.
8:00pm – “Annoyance” by The Williams Lake Studio Theatre

Saturday, May 21st
10:00am – 12:00pm – Coffee Critique for “Annoyance” at the Cariboo Arts Centre.
2:00pm – “Vanya and Sonia and Masha and Spike” by Pocket Theatre WINNER – BEST PRODUCTION
5:00pm – Banquet and Awards Ceremony

Sunday, May 22nd
10:00am – 12:00pm – Coffee Critique for “Vanya & Sasha & Masha & Spike” at the Studio Theatre
12:00pm – 1:00pm – Central Interior Zone AGM
1:00pm – 5:00pm – Workshop for the winning production

Saturday’s Banquet is $15 a plate and can be purchased at the concession after Saturday’s performance.

Tickets for the shows are available at The Open Book, Aboutface, and Kit and Kaboodle!


Fraser Valley Zone (FVZ)

Date: May 22- 28, 2016
Host Club: Langley Players
Host Venue: Langley Playhouse
Adjudicator: Stephen Drover
Featured Plays:

May 22nd Langley Players present Ghosts
May 23rd Chilliwack Players Guild presents The Gin Game
May 24th Opening Nite Theatre Society  presents
May 25th Stage 43 Theatrical Society presents Five Women Wearing the Same Dress
May 26th Emerald Pig Theatrical Society presents Agnes of God
May 27th Surrey Little Theatre presents The Last Lifeboat – WINNER – BEST PRODUCTION
May 28th Chilliwack School of Performing Arts presents
May 28th Awards Gala


Greater Vancouver Zone (GVZ)

TBA


Kootenay Zone (KOZ)

TBA


North Island Zone (NIZ)

Date: May 15 – 22, 2016
Festival Poster:
Host Club: Rivercity Players
Host Venue: Rivercity Stage, located at 1080 Hemlock Street, Campbell River
Adjudicator: Kathryn Shaw
Featured Plays:

May 15th Rivercity Players present Big Maggie by John B. Keane
May 16th Portal Players Dramatic Society presents Someone Who’ll Watch Over Me by Frank McGuiness
May 17th Nanaimo Theatre Group presents Love Song by John Kolvenbach WINNER – BEST PRODUCTION
May 18th TheatreWorks presents Speak Easy by Kymme Patrick
May 19th ECHO Players presents A Doll’s House by Henrik Ibsen
May 20th Courtenay Little Theatre presents The Tempest by William Shakespeare
May 21st Awards Gala



North Shore Zone (NSZ)

Date: May 1 – 7, 2016
Festival Poster: North Shore Zone Festival
To Register: North Shore Zone Festival
Host Club: North Vancouver Zone
Host Venue: Presentation House Theatre 333 Chesterfield Ave, North Vancouver
Adjudicator: Anthony Ingram
Featured Plays:
Monday, May 2 Ice Breaker Party
Come and assemble in the lobby of Presentation House Theatre at 7 pm, partake of nibblies and no-host bar, and mingle with your fellow festival participants
Tuesday, May 3 Deep Cove Stage Society presents Relatively Speaking by Alan Ayckbourn
Wednesday, May 4 North Vancouver Community Players present Two Rooms by Lee Blessing
Thursday, May 5 Well Planned Theatre Company presents Down the Road by Lee Blessing
Friday, May 6 Between Shifts Theatre Company presents Art by Yasmina Reza translated by Christopher Hampton WINNER – BEST PRODUCTION
Saturday, May 7 West Vancouver Secondary School presents Crushed by WVSS Senior Drama Students

followed by presentation of awards
and Closing Night Party


Okanagan Zone (OKZ)

Date: May 21st – May 28th, 2016
Festival Poster:
Host Club: SOAP – South Okanagan Amateur Players (Oliver, BC)
Host Venue: Frank Venables Theatre, Oliver BC
To Register:
Adjudicator: Garry Davey
Featured Plays:

May 21st Crimson Tine (Princeton, BC) presents Rabbit Hole by David Lindsay-Abaire
May 22nd Fred Skeleton Theatre (Kelowna, BC) presents The Pillowman by Martin McDonagh WINNER – BEST PRODUCTION
May 23rd SOAP – South Okanagan Amateur Players (Oliver, BC) present Sleeping Indoors by Jim Holt
May 24th Back Stage Theatre (Vernon, BC) presents Posing for Mr. Wiser by Michael L. Poirier
May 25th Powerhouse Theatre  (Vernon, BC) presents Unnecessary Farce by Paul Slade Smith
May 26th ACT – Asparagus Community Theatre (Armstrong, BC) presents The Maids by Jean Genet
May 27th Shuswap Theatre (Salmon Arm, BC) presents I Had a Job I Liked, Once by Guy Vanderhaeghe


Peace River Zone (PRZ)

TBA


Skeena Zone (SKZ)

Date: May 27-29, 2016
Festival Poster:
Host Club: Co-hosted by Terrace Little Theatre, On Cue Players and Harbour Theatre
Host Venue: McColl Playhouse
Adjudicator: Sarah Rodgers
Featured Plays:  Terrace Little Theatre presents: Criminal Hearts by Jane Martin WINNER – BEST PRODUCTION
Harbour Theatre presents: One Side of the Moon and An Umbrella by Baxter Huston
On Cue Players & Terrace Little Theatre present: Excerpts from Wicked Women and One Lone Wolf by Karla Hennig


South Island Zone (SIZ)

Date:
Festival Poster:
Host Club:
Host Venue:
Adjudicator:
Featured Plays: