MAINSTAGE 2012 Award Archive

Jeff Hyslop
Adjudicated by: Jeff Hyslop

Results Of The Mainstage Festival Awards
Held At The Kamloops Coast Hotel & Conference Centre
Saturday, July 7, 2012


The Thespian Awards
Best Production
  • THE WOMAN IN BLACK (Powerhouse Theatre)
Runner Up
  • WAITING FOR THE PARADE (Courtenay Little Theatre)
Best Director
  • MATT BROWN for The Woman in Black (Powerhouse Theatre)
Adj Merit – “Best Classic Comedy”
  • GEORGE MORFITT / ELAINE LEWIS for Dinner for One (Gaylord & Company)
Adj Merit – “Best Theatre in the Round”
  • PARALLEL PLAYERS for Cagebirds
Best Actor
  • BEN ODBERG for Lion in Winter (White Rock Players)
Best Actress
  • LORI TYCH for Lion in Winter (White Rock Players)
Best Supporting Actor
  • GLEN SURZYSTLYN for Lion in Winter (White Rock Players)
Best Supporting Actress
  • SUSAN BRADSHAW for Waiting for the Parade (Courtenay Little Theatre)
Best Youth or Novice Performance
  • KRISTY DECLARK for Cagebirds (Parallel Players)
Best Ensemble
  • A PARTICULAR CLASS OF WOMEN (Emerald Pig Theatrical Society)
Best Set Design
  • JESSIKA LAFRAMBOISE for The Woman in Black (Powerhouse Theatre)
Best Costumes Design
  • CHARLENE ROWLEY for A Particular Class of Women (Emerald Pig Theatrical Society)
Best Technical Lighting
  • JESSIKA LAFRAMBOISE & AL HODGSON for The Woman in Black (Powerhouse Theatre)
Best Technical Sound
  • BOB OLDFIELD for The Woman in Black (Powerhouse Theatre)
Best Properties
  • JEAN GIVEN for The Woman in Black (Powerhouse Theatre)
Best Backstage Co-operation
  • BETWEEN SHIFTS THEATRE for The Cemetery Club

Theatre BC Awards
Diamond Award
  • DENNY & LYN KAULBACK (Revelstoke Theatre Company – Kootenay Zone)
Eric Hamber Award
  • ANN BOOTH (Deep Cove Theatre Society – North Shore Zone)

Theatre BC Scholarships
Jessie Richardson Memorial Scholarship
  • NOT AWARDED IN 2012
Sid Williams Memorial Scholarship
  • NOT AWARDED IN 2012
Mien Van Heek Memorial Scholarship
  • NOT AWARDED IN 2012
Mainstage Student Scholarships
  • Aaron Micheal Duke – Grade 9 – Fort St. John
  • Avery M. Reid – Grade 10 – Kamloops
  • Braden Lock – Grade 10 – Fort St. John
  • Brandon Smith – Grade 11 – Langley
  • Emily-May Olson – Grade 12 – Fort St. John
  • Howard Dai – Grade 9 – New Westminster
  • Elizabeth Karen Singer – Grade 8 – Fort St. John
  • Kali Laree Chmelyk – Grade 12 – Fort St. John
  • Kora Vanderlip – Grade 10 – Westwold
  • Lukas Vanderlip – Grade 9 – Westwold
  • Mason Verker Temple – Grade 10 – Fort St. John
  • Trystan Tyler Jones – Grade 10 – Fort St. John

Theatre BC Graphic Awards
Best Poster – Professional
  • VAGABOND PLAYERS for Kitchen Witches
Best Poster – Non-Professional
  • COURTENAY LITTLE THEATRE for Homechild
Honorable Mention – Poster
  • KOOTENAY ZONE FESTIVAL for Kootenay Zone Festival
Best Program – Professional
  • POWERHOUSE THEATRE for The Woman in Black
Best Program – Non-Professional
  • KOOTENAY ZONE FESTIVAL for Kootenay Zone Festival
Best Website
  • KOOTENAY ZONE FESTIVAL for Kootenay Zone Festival

Click here to return to the Mainstage Awards Archive